با کدام تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال سود دهی دارد؟

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 05 خرداد، 1401
نظرات 4

هنوز قوانین و تعرفه برق ویژه استخراج کنندگان اعلام نشده است. ما می خواهیم چند سناریو پیش رو و در رابطه با تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال بررسی قرار دهیم.

این مقاله در مرداد 98 تنظیم شده است زمانی که هنوز قوانین و تعرفه برق ویژه استخراج کنندگان اعلام نشده است. در این مقاله می خواهیم چند سناریو پیش رو و در رابطه با تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال بررسی قرار دهیم.

سناریو اول : محسابه تعرفه برق مصرفی بر مبانی تعرفه صارداتی

قرار است طی هفته های آتی، وزارت صنعت و معدن، وزرات نیرو، وزرات ارتباطات و بانک مرکزی قوانین، استانداردها، مجوز ها و تعرفه هایی را برای فعالیت قانونی استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال در نظر بگیرد. آنچیز که در لابلای صحبت ها شنیده می شود، اعمال تعرفه صادراتی برا ماینرهاست. پس بیایم سناریو اول را تعرفه صادراتی یعنی هر کیلووات ساعت بین 7 تا 11 سنت در نظر بگیریم.

در اینجا لازم است حرف آخر را اول بزنیم. با اعمال تعرفه صادراتی برای تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال کار بسیار سخت و پیچیده می شود به گونه ای که سرمایه گذاران بزرگ در حوزه استخراج بهتر است سرمایه خود را از ایران خارج کرده و به کشورها اطراف ببرند که دردسر کمتری هم برایشان داشته باشد.

با توجه به اینکه ظرفیت صادرات برق ایران هنوز آنقدر زیاد نشده و از طرفی با اعمال تعرفه صارداتی ، سهم ایران از ماین بیت کوین کاهش می یابد احتمال اعمال این تعرفه کم است.

فکر میکنم اسم “ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمز نگاری شده” به گوشتان خورده، تعاریفی از آن شنیده اید اما تا خواستید راجع به آن تحقیق کنید با دریایی از اطلاعات مواجه شدید که موجب سردرگمی تان شده است. پیشنهاد میکنم برای مشاهده ویدئوهای آموزش رایگان ارز دیجیتال کلیک کنید.

تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال

سناریو دوم : تعرفه بر مبنای نرخ خرید تضمینی توانیر

سناریو بعدی که در طرح های پیشنهادی است اعمال نرخ خرید تضمینی برق توسط توانیر از تولیدکنندگان برق است. همان طور که می دانید بسته به ظرفیت تولید (کیلووات تا مگاوات) و از طرف دیگر تکنولوژی مورد استفاده ( خورشیدی ، سوخت فسیلی و …) توانیر با تعرفه های متفاوتی برق را از تولید کنندگان خریداری می کند. اگر نرخ متوسط را بین 300 تا 400 تومان به ازای هر کیلووات ساعت در نظر بگیریم، مسلما این نرخ سبب کاهش چشمگیر سوددهی استخراج کنندگان خواهد شد. اما می توان گفت که ماینرهای حرفه ای تر می توانند در بازار باقی مانده و به کار خود با تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال ادامه دهند.

سناریو سوم : تعرفه شناور

این طرح از سوی وزارت ارتباطات پیشنهاد شده است و میان سایر طرح ها از پختگی بیشتری برخوردار است. اما چرا پخته تر است؟ برای درک بهتر یک مثال می زنیم.

درآمد استخراج کنندگان در حالت کلی به دو موضوع وابسته است یکی نرخ دلار در ایران، دیگری نرخ ارز استحراج شده. حال فردی را در نظر بگیرید که مثلا 100 میلیون تومان در استخراج بیت کوین سرمایه گذاری کرده است با تعرفه برق کنونی ( زیر 70 تومان به ازای هر کیلو وات ساعت)، بیت کوین 10هزار دلاری و دلار 12 تومانی، بین 15 تا 20 میلیون تومان در ماه درآمد ناخالص دارد که باید هزینه ها از آن کسر شود. یکی از این هزینه ها برق مصرفی است، در حال حاضر این فرد بین 1.5 تا 2 میلیون تومان هزینه برق در ماه می پردازد، حال اگر تعرفه ها 5-6 برابر شود باز هم کار سود دهی دارد هر چند اندک. اما زمانی که rel="nofollow" بیت کوین قیمتش کاهش پیدا کرده و مثلا به 6000 هزار دلار برسد چه؟ به مراتب درآمد به قدری کاهش یافته که ممکن است به سمت زیان دهی میل کند. به همین خاطر است که در نظر گرفتن یک تعرفه متغیر و شناور بسیار بهتر از اعمال یک تعرفه ثابت و بالاست. البته در ادامه لازم است تاکید کنیم که درآمد حاصله به موارد دیگری همچون سختی شبکه و … نیز وابسته است.

با این وجود بهتر است علاقه مندان به استخراج ارزهای دیجیتال که تمایل دارند به تازگی کار خود را شروع کنند، تا اعمال تعرفه ها و قوانین جدید صبر پیشه کنند که مبنای محاسباتی دقیقی را نسبت به تعرفه برق استخراج ارزهای دیجیتال برای محاسبه سود و زیان خود داشته باشند.

کلمات کلیدی:

نظرات

navid2e
11 ماه پیش
سلام.
استاد در حال حاضر و اعمال قوانین جدید(منظورم قوانینی که در حال حاضر رایجه و احتمالا بعد از ضبط ویدیو شما اجرایی شده ) ، درآمد از طریق استخراج و ماینینگ به صرفه هست یا پیشنهاد نمیکنید بریم دنبالش؟؟؟
پاسخ دهی
مهدی رجبی
11 ماه پیش
سلام و درود نوید جان،
در خصوص بیت کوین اگه منظورتون هست، و اگر شرایطش مکانی و تامین فضا رو دارید، بله بصرفه است.
پاسخ دهی
ahmad220
2 سال پیش
سلام استادگرامی چرا نمی توانم عضو شوم
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 سال پیش
سلام احمد جان
عضو کجا برادرم؟
پاسخ دهی