ضرورت ارتباط با مشتریان در بازار شب عید

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 07 خرداد، 1401
نظرات 0

بدانیم که داشتن اطلاعات درست و ایجاد شبکه ارتباط با مشتریان از سرمایه های ارزشمند کسب و کار ماست که در تمامی دوران نقش مهمی را در افزایش فروش ایفا می کند

در این ویدئو می خواهیم بررسی کنیم چرا در بازار شب عید باید شبکه اطلاعاتی از مشتریان خود داشته باشیم و ضرورت ارتباط با مشتریان در بازار شب عید در چیست.

 
در ابتدا باید عرض کنم که اگر قرار باشد نگاه واقع بینانه ای به رکود تورمی سال 98 داشته باشیم، می بایست باور اینکه بتوانیم با هر موج تورمی، همانند پاییز سال 97 بفروشیم را از ذهن خود دور کنیم. چرا که مصرف کننده وقتی که در سال 98 بنا به شرایط اقتصادی، از لحاظ عایدی شدیدا به مشکلاتی بر می خورد، رفتارهای جدیدی از خود نشان می دهد، که این رفتار ها را بارها در مقالات و ویدئو ها بررسی کرده ایم. حال می خواهیم به یک دسته دیگر از این واکنش ها اشاره کنیم. آن هم این است که مصرف کننده با هر سطح مالی وقتی که در شرایط اقتصادی بدی قرار می گیرد، نیاز های خود را مجددا دسته بندی می کند.

او اینبار نیازهای خود در 4 دسته قرار می دهد:

  • - ضروری : نیازهای ضروری همچون غذا و درمان پس در این دسته به خرید با صرفه جویی ادامه می دهد.
  • - غیر ضروری : هر آنچیزی که در شرایط اقتصادی بد میتوان آن را به تاخیر انداخت.
  • - دلیل تراشی : بنا به دلایل لحظه ای، نیازش را یا به تاخیر می اندازد یا به دسته چهارم منتقل می کند.
  • - ترک کردنی : آن دسته از نیاز هایی که هیچ دلیلی برای صرف هزینه ندارند.

مشاهدات بنده نشان داده اغلب صاحبان کسب و کار گمان می کنند که شغل آن ها جز ضروریات است در صورتی که ضروری بودن یا نبودن را ما مشخص نمی کنیم، بلکه کف بازار، محیط کسب و کار و خانوار با درامد متوسط است که این ضروریت را مشخص می کند. وقتی مصرف کننده نیازهایش را مجددا دسته بندی می کند محصول بسیاری از مشاغل در 3 دسته پایینی نیازهایش قرار می گیرند. فلذا این مشاغل در سال 98 با کاهش فروش مواجه خواهند شد. برای پیشگیری از کاهش چشمگیر فروش بهتر است که از همین رفت و آمدهای بازار عید استفاده شود، و اطلاعاتی نظیر مشخصات هویتی، سبک و سلیقه خرید، نیاز ها، حساسیت ها و ... از مشتریان جمع آوری شود.

ارتباط با مشتریان

 

داشتن شبکه ارتباط با مشتریان در دوران رونق اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است اما چرا باید در دوران رکود تورمی به آن توجه بیشتری کنیم؟

  • ممکن است به دلیل افزایش هزینه های سربار در سال 98، محل کسب و کار تغییراتی کند، در این حالت نباید مشتریان قبلی را از دست داد.
  • در دوران رکود تورمی، انجام فعالیت های بازاریابی نظیر تبلیغات باید در دستور کار قرار بگیرد، پس بهتر است تبلیغات حول مواردی بچرخد که مصرف کننده و مشتری روی آن حساس است.
  • وقتی که مصرف کننده در دوران بد اقتصادی حساس است گاهی یک تماس و ارتباط می تواند از حساسیت او کاسته و ضریب اطمینانش را بالا ببرد.
  • در طی دوران رکود تورمی، نمی توان همانند سال های گذشته انباری پر از محصول داشت، چرا که اینکار سرعت گردش مالی را شدیدا کاهش می دهد، برای جلوگیری از این قضیه می بایست انبار داری فقط و فقط بر اساس سوابق خرید و نیاز مشتریان صورت گیرد.

بدانیم که داشتن اطلاعات درست و ایجاد شبکه ارتباط با مشتریان از سرمایه های ارزشمند کسب و کار ماست که در تمامی دوران نقش مهمی را در افزایش فروش ایفا می کند.

 
کلمات کلیدی:

نظرات