چگونه نقدی بفروشیم؟ (قسمت دوم)

زمان میانگین برای مطالعه 3 دقیقه

بروزرسانی: 29 آذر، 1400
نظرات 0

بدون شک ده ها مورد از ارائه پیشنهاد های تشویقی، تخفیف های گروهی و نقدی، فعالیت های بازاریابی و ... وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان در فرآیند فروش تحرکاتی ایجاد کرد.

در ادامه از مقاله اول که در این جا به آن پرداخته ایم، نکات بیشتری را ارائه خواهیم داد.

 

  • بر اساس اجرایات تصمیم بگیرید نه مصوبات. در آذر ماه 97 مصوبه ای مبنی بر اصلاحات قوانین چک به بانک ها و مراجع ذی ربط ابلاغ شد. از تصویب تا اجرا فاصله ای زیاد وجود دارد. بر اساس مصوبات موجود ( تا زمانی که به درستی اجرا نشده اند) تصمیم به فروش اعتباری بلند مدت نگیرید.
  • موارد اضافی را حذف کنید. موارد اضافی که منجر به تحمل هزینه های گزاف بر قیمت تمام شده محصول می شوند را حذف کنید. تا سال قبل که شرایط اقتصادی اینگونه نبود بسیاری از مشاغل برای تکرار فرآیند خرید، بازگشت مشتری و کسب رضایت مندی بیشتر، خدماتی را به مشتریان خود ارائه می داند که هزینه آن خدمات به قیمت تمام شده محصول اضافه می شد. امروز که بازار در رکود به سر می برد بسیاری از خدمات ارائه شده که منجر به پرداخت هزینه های اضافی هستند دیگر برای مشتریان ارزشمند نیستند. مصرف کننده اکنون در صرفه جویی فرو رفته است او دیگر برای بسته بندی پر زرق و برق یا تحویل اکسپرس حاضر نیست پول اضافی پرداخت کند. پس این گونه خدمات که تا سال قبل جز خدمات خوب محسوب می شدند امروزه تبدیل به خدمات زائد و اضافی شده اند. اگر در کسب و کارتان خدماتی دارید که ارائه آن ها منجر به افزودن قیمت تمام شده محصول می گردد و امروزه دیگر از دیدگاه مصرف کننده ارزشمند نیست می بایست این خدمات را ابتدا مدیریت و اگر قابل مدیریت نیستند تماما حذف نمایید. به خاطر داشته باشیم که در دوران رکود وفاداری مشتریان کاهش پیدا کرده و آن ها بیشتر به قیمت وفادار هستند.

انبارداری خود را بر اساس متوسط فروش ماهانه مدیریت کنید. این مورد در مشاغل مختلف، متفاوت است. اما آنچیز که به طور میانگین مشهود است حکایت از آن دارد که در شرایط کنونی می بایست فروش ماهانه محسابه گردد و سپس 2 الی 3 برابر متوسط فروش ماه محصول در انبار ذخیره گردد. اشتباه برخی از تولید کنندگان در پاییز 97 این بود که بنا به دلایلی همچون سودگیری از تورم و ترس از نبود کالا، انبارهای خود را از کالاها و مواد اولیه بسیار گران ( بر اساس دلار 18 هزار تومان) پر کردند. حال که انگیزه تورمی کاهش پیدا کرده نمی توانند محصولات خود را گران تر از آنچه که خریداری کرده اند بفروشند. این امر باعث کاهش شدید سرعت گردش پول شده است. به گونه ای که خیلی از صاحبان کسب و کارها در تامین سرمایه در گردش و هزینه های جاری کسب و کار خود ناچار مانده اند. سیستم انبار داری نباید به گونه ای تنظیم شود که سرعت گردش پول را کاهش دهد.

آنچه که در بالا گفته شد مواردی بودند که فقط در کف بازار می توان آن ها را حس کرد. شیوه اجرای کلیه استراتژی ها و تاکتیک های بیان شده در کسب و کارهای مختلف متفاوت است و مدیر کسب و کار باید سبک اجرایی خود را متناسب با خلق و خوی مشتریان و مصرف کنندگان، منابع مالی شرکت، اعتبار سنجی خود و ... در پیش بگیرد.

کلمات کلیدی:

نظرات