چگونه تحلیل دلار و طلا داشته باشیم؟

زمان میانگین برای مطالعه 4 دقیقه

بروزرسانی: 29 آذر، 1400
نظرات 1

علت نوسانات هفته اول دی ماه چه بوده است؟اگر می خواهید بدانید چگونه تحلیل دلار و طلا داشته باشیم باید تمام دلایل نوسانات را در نظر بگیریم که در ویدئو گفتیم

امروز می خواهیم بدانیم چگونه تحلیل دلار و طلا داشته باشیم؟ :

 • - علت نوسانات هفته اول دی ماه چه بوده است؟
 • - شرط نوسان گیری بلند مدت و کوتاه مدت چیست؟
 • - در دیدگاه بلند مدت چه عواملی تعیین کننده قیمت هستند؟
 • - در نگاه کوتاه مدت (3 ماهه) چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد؟

 

چگونه تحلیل دلار و طلا داشته باشیم؟

چند شرط را در دو ویدئو زیر با هم مرور می کنیم.

1 تحلیل تک متغیره فاقد اعتبار است.

بارها در شبکات اجتماعی و ویدئو های گذشته متذکر شده ایم که تحلیلی که بر اساس یک متغیر انجام شود از درجه اعتبار ساقط است. ایران یک کشور چند متغیره است و نمی توان تنها بر اساس یک علت معلول را پیش بینی کرد. مهم ترین علتی که طلا طی روز های اولیه دی ماه 97 نوسان صعودی داشت، افزایش 0.25% نرخ بهره آمریکا بود. البته عوامل دیگری هم موثر هستند. در رابطه با دلار نیز همین موضوع صادق است نباید بگوییم که صرفا ارسال لایحه بودجه به مجلس علت این نوسانات بود. محدودیت های شبکه بانکی ایران، محدودیت های بانک کنلن چین، شروع سال میلادی و در نهایت تحلیل تکنیکال از عوامل موثر در نوسانات اخیر بوده اند.

2 تکلیف را مشخص کنیم.

اگر قرار است در این بازار سود کنیم این سود یا کوتاه مدت است یا بلند مدت. برای سود کوتاه مدت می بایست به سراغ تحلیل تکنیکال رفته و براس سود بلند مدت باید تحلیل فاندامنتال داشته باشیم. حالت دیگری نیز ممکن است آن هم اینکه ضمن حفظ سرمایه در بازه چند ساله رشد چند جانبه داشته باشیم. برای محقق شدن این امر می بایست تحلیلی چند وجهی از بازار، محیط کسب و کار، نقدینگی، سرمایه و اقتصاد خرد و کلان داشته باشیم.

3 قرار نیست از هر نوسانی سود کسب کنیم.

اگر بخواهیم از هر نوسانی پول بدست بیاوریم نیازمند صرف 6-7 سال زمان برای یادگیری اقتصاد ، تحلیل فاندامنتال و تکنیکال هستیم. اما مشخصا در این شرایط امکانش نیست. پیشنهاد من این است که بازار و اقتصاد را در حدی فرا بگیرید که اول در گیر بازی های دولت و اقتصاد نشوید. دوم بر روی دوره های اقتصاد سوار شوید. این شروط اگر رعایت شوند در طی چند سال سرمایه و دارایی شما چند برابر خواهد شد. همانطور که طی سال 91 تا 95 چندین فرصت از مسکن تا بانک گرفته وجود داشت که می توانستیم طی نوسانات موجود در آن با ورود و خروج به موقع، دارایی خود را رشد دهیم.

 

4 اگر می خواهید تحلیل دلار و طلا در بلند مدت داشته باشید می بایست عوامل زیر را در نظر گرفته و بررسی کنید.

 • - تصویب لایحه بودجه و اثرات آن .
 • - افزایش نرخ سوخت که بسیار محتمل است.
 • - نرخ بهره بانکی که در حال تغییر است .
 • - شرایط بانکی و پولی بین المللی همچون FATF و SPV .
 • - بحران و رکود در اقتصاد جهانی (آمریکا)

پس اگر می خواهیم تحلیل دلار و طلا برای مدت زمان 6 ماه به بالا داشته باشیم باید اثرات ناشی از تک تک عوامل بالا و جزئیاتشان را بررسی کنیم.

5 اگر می خواهید تحلیل دلار و طلا در کوتاه مدت داشته باشید، شروط زیر را در نظر بگیرد.

 • - عدد و نوسان بزرگ در بازه زمانی کوتاه مدت اتفاق نمی افتد.
 • - از نوسانات کوتاه مدت می توانید برای خروج از حد ضرر و ایجاد نرخ تعادلی استفاده کنید، مشروط به 3 عامل زیر:

الف : اگر حوصله و شرایط نگهداری ارز و طلا را ندارید. ب : اگر حوزه سرمایه گذاری سود ده دیگری را سراغ دارید. ج : اگر به نقدینگی ریالی نیاز دارید. در صورتی که سه شرط فوق در مورد شما صادق است با محاسبه نرخ تعادلی و بررسی سرمایه گذاری های سود ده می توانید در نوسانات 2-3 ماه آینده از بازار خارج شوید. ویدئو ها و بررسی های روزانه ما را در شبکات اجتماعی به آدرس mahdirajabi_com@ دنبال کنید.

کلمات کلیدی:

نظرات

امیرعباس پورمحمد
2 سال پیش
با سلام از تحلیل گران محترم با توجه گه روز به روز پول کشور به فنا میرود لا اقل راه وروش بدین بانک که با سودی که میده واقعا کم است وضعیت بازار هم چول است ومن خودم در بازار نزدک سرمایه گذاری کردم به دلار الان حدود دو سال است از زمانی که دلار هفت هزار تومان بوده وهیچ مشکلی نداشتم خودتان حساب کنید هم سود انچنان که راضی هستم وسرمایه ام به دلار است دوبرابر شده ایا اگر در بانکهای ایران بود فقط ارز ش پول بی ارزش شده و هیچ کاری هم نمیشد انجام بدم لا اقل شما که میگین کار شناس هستی یک راهکار بدین تا کسی سرمایه را در بورس نزدک نرود و در ایران سرمایه گذاری کند با این ابر تورم والسلام