اخبار بازارهای مالی هفته پیش رو -شماره سوم

زمان میانگین برای مطالعه 11 دقیقه

بروزرسانی: 18 مرداد، 1401
نظرات 18

هفته پر نوسانی بود پس بهتر که صحبت هارو کوتاه بکنیم و بریم سر اصل ماجرا :ایستگاه ها،داده های اقتصادی چین و قیمت نفت،داده های مدیران خرید ایالات متحده،سفر نانسی پلوس به تایوان و واکنش چین،نفت و خروجی جلسه اوپک،نظرات اعضای فدرال رزرو و . . .

این مقاله توسط آقای عرفان پریسائی از دانشجویان دانشکده بازار نوشته شده است.

درود بر رفقای عزیز

 خیلی خوشحالم که 4 هفته ای میشه باهم داریم پیش میریم و ممنونم از کلی انرژی که دوستان دانشکده چه داخل گروه چه رفقای دیگه ای که زحمت میکشن داخل کامنت ها و نظراتشون رو اعلام میکنن. خوشحال میشم که رفقا داخل کامنت نظراتشون رو به اشتراک بزارن چه درمورد داده ها درمورد ساختار هفته نامه که روز به روز درکنار هم بهتربشیم.

هفته گذشته ...

هفته ای که گذشت کلی داده های مختلف و مهم منتشر شد و به طور کلی هفته پرنوسانی بود پس بهتر که صحبت هارو کوتاه بکنیم و بریم سر اصل ماجرا :

ایستگاه ها

داده های اقتصادی چین و قیمت نفت

داده های مدیران خرید ایالات متحده

سفر نانسی پلوس به تایوان و واکنش چین

نفت و خروجی جلسه اوپک

نظرات اعضای فدرال رزرو

داده های بازار کار ایالات متحده

ورود غول مدیرت سرمایه (بلک راک) به بازار کریپتو

 

داده های اقتصادی چین و قیمت نفت

داده های منتشر شده در روز یکشنبه نشون داد که با وجود کاهش چشمگیر در فعالیت های تولیدی در ماه گذشته ، شاهد گسترش و رشد بخش خدمات چین (ولی با سرعت پایین تر از گذشته) بودیم که از لحاظ سنتیمنت مارکت تقریبا دیدگاه های منفی مربوط به داده های بخش تولیدات رو جبران کرد.

این آمار نشون دهنده بهبود مستمر بخش خدمات پس از لغو قرنطینه در اوایل ماه JUNE  است. از اون زمان چین رویکرد انعطاف پذیر تری رو درمورد آزمایش کووید و قرنطینه اتخاذ کرده است که به بازیابی بخش خدمات هم کمک کرده. انتظار میره که بخش خدمات به بهبود مستمر خود ادامه بده در ماه آگوست ، زیرا انتظار میره در تابستون تفریحات در چین رشد کنند که در پی آن باعث ادامه رشد بخش خدمات میشه.

بخش تولید که نقطه کلیدی در اقتصاد چین محسوب میشه در ماه JULY  کاهش داشته است . رهبران چین در هفته گذشته اعلام کردند که آمادگی از دست دادن هدف رشد اقتصادی 5.5 درصدی رو دارند که خبر از عقب نشینی انتظارات درمورد رشد اقتصادی چشمگیر چین بعد از قرنطینه های مربوط به سیاست های کووید صفر میدهد.

داده های اقتصادی چین نشون میده که ریکاوری اقتصادی در دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از قرنطینه های ماه های گذشته به قدری که قبلا انتظار مثبت داشتیم نبوده و نخواهد بود که این موضوع تاثیر گذار بر قیمت نفت در روز دوشنبه(اول هفته گذشته) بود (افزایش نگرانی ها نسبت به کاهش تقاضا برای نفت در آینده) 

نکته قابل توجه بخش مسکن در چین است ، تداوم ضعف در بخش املاک این کشور در میان مدت و بلند مدت برکل اقتصاد و معیشت مردم این کشور تاثیر گذار است زیرا بخش املاک در رشد اقتصادی چین درصد قابل توجهی رو در برمیگیره.

 

داده های مدیران خرید ایالات متحده

در تصویر زیر آمار منتشر شده مربوط به مدیران خرید در دو بخش تولیدات و خدمات رو مشاهده میکنید که در روز های دوشنبه و چهارشنبه این هفته منتشر شد.

شاخص بخش تولیدی مدیران خرید ISM در ماه جولای از اهمیت بیشتری برای ما برخوردار است که شاهد افزایش نسبت به انتظارات اما کاهش نسبت به ماه گذشته بودیم. به نظر میرسه که بخش تولیدات به رشد خود ادمه میدهد ولی با سرعت کمتر نسبت به گذشته.

مولفه هزینه های پرداخت شده در شرکت ها عدد 60 رو ثبت کرد که نسبت به پیشبینی ها (74.3) و عدد قبلی این شاخص (78.5) کاهشی بوده است که خبر از کاهش سرعت افزایش قیمت رو نشون میده. در گزارش ISM  نشون داده شده که موجودی شرکت ها به دلیل ترس از رکود کاهش یافته است.

داده های روز چهارشنبه (US.SERVICE INDUSTRY) به صورت غیر منتظره ای افزایش یافت که در میان افزایش رشد سفارشات از دیدگاه نبود اقتصاد در رکود طی دو فصل اول سال 2022 حمایت میکنه.

براساس آمار منتشر شده ، فعالیت های غیر تولیدی در ماه جولای جهش چشمگیری داشته و عدد 56.7 رو ثبت کرده که در مقایسه با انتظارات ( 53.5) رشد خوبی رو نشون میده. آنتونی ، رییس کمیته کسب و کار خدمات ISM گفت : مقداری افزایش در بخش خدمات به دلیل افزایش فعالیت های تجاری و سفارش های جدید بوده.

این درحالی هستش که قیمت های پرداختی برای ماده اولیه و سرویس ها با سرعت خیلی پایین تری در ماه جولای افزایش داشتند. میزان سفارشات درماه جولای افزایش داشته درحالی که شاخص قیمت های پرداختی کاهش بوده.

سفارشات در بخش تولید محصولات در ماه JUNE   به شدت افزایش داشته و هزینه های تجاری برای تجهیزات قوی تر از آن چیزی بود که در ابتدا تصور می شد که نشون دهنده قدرت مناسب در بخش تولید با وجود افزایش نرخ بهره بوده. ( با اینکه تولیدات به رشد خودشون ادامه میدن ولی باید در نظر بگیریم که سرعت رشد کاهش داشته که بالاتر هم اشاره شد)

 

سفر نانسی پلوس به تایوان و واکنش چین

در روز سه شنبه ، نانسی پلوس رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده ، به تایوان سفر کرد و چین شروع به انتشار ویدیوهایی مربوط به آمادگی نظامی در نزدیکی جزیره تایوان کرد که شرایط نگران کننده ای رو در بازارها درمورد افزایش تنش های ژئوپلیتیکی بین آمریکا و چین به وجود آورد. ساعاتی بازارها تحت فشار بودند که با رسیدن صحیح و سالم این مقام آمریکایی به تایوان بازارها مثبت شدند. ولی درکل باعث افزایش نگرانی ها درمورد جنگ جدید شد.

پکن این جزیره رو به عنوان بخشی از خاک خودش میدونه و قبلا هشدار داده بود هرگونه حضور مقام های ایالات متحده رو در این جزیره به عنوان به رسمیت شناختن این کشور برداشت میکنه. این درحال بود که پلوسی بالاترین مقام ایالات متحده است که 25 سال گذشته به این کشور سفر میکنه.

در هنگام و بعد از سفر نانسی ، پکن نیروهای دریایی و هوایی خودش رو بسیج کرد و در انتهای هفته شروع به برگزاری مانورهای نظامی در نزدیکی این جزیره کرد. درمورد خطرات مربوط به جنگ قطعا توی منابع مختلف مطالعه کردید ولی بهتر فقط اشاره کنم که شروع جنگ در این ناحیه به علت تاثیر گذاری بر تنگه تایوان که مسیر عبور کشتی های مهم در زنجیره تامین است و تاثیر گذاری بر تولیدات چیپ های الکترونیک (که تایوان بزرگ ترین تولید کننده آن  در دنیا است) ضربه بزرگتری رو نسبت به جنگ روسیه و اوکراین به اقتصاد جهانی و قطعا تورم در دنیا وارد میکنه. پس باید پیگیر این شرایط در هفته های آینده باشیم و از جمله ریسک های در حال پررنگ تر شدن برای اقتصاد جهانی و بازارهای مالی است.

 

نفت و خروجی جلسه اوپک

فعالین بازار نفت در ابتدای هفته منتظر خروجی جلسات اوپک و اوپک پلاس در روز چهارشنبه بودند ، داده های موسسات نفتی آمریکا که در روز چهارشنبه منتشر شد نشون داد که ذخایر نفتی آمریکا حدود 2.2 میلیون بشکه افزایش یافته که نسبت به کاهش 4 میلیونی در هفته گذشته افزایشی بوده ، علاوه بر این داده CRUDE OIL INVENTORIES  هم در انتهای روز کاری چهارشنبه منتشر شد که باز خبر از افزایش ذخایر نسبت به هفته گذشته داشت.

در ابتدای هفته متخصصان انتظار افزایش چشمگیر در خروجی اوپک نداشتند ولی تعدادی از مشاوران اشاره کردند که در صورت افزایش تولیدات اوپک به مقدار فوق العاده کمی حدود 100 تا 200 هزار بشکه روزانه میشه انتظارش رو داشت.

بعد از اعلام اخبار از طرف اوپک مبنی بر افزایش 100 هزار بشکه خروجی در روز که کلا 0.01 درصد از مصرف جهان محسوب میشود در کنار داده های مربوط به ذخایر هفتگی ایالات متحده ، قیمت نفت کاهشی عمل کرد.

 

 نظرات اعضای فدرال رزرو

اعضای فدرال رزرو در سه شنبه نظرات خودشون رو درمورد شرایط موجود و پیش رو اعلام کردند. MARY DALY  و CHARLES EVANS هردو اشاره کردند که تورم کنترل نشده و افزایش های نرخ بهره سنگین بیشتری نیز ممکن تو راه باشه .

مقامات اشاره کردند که افزایش نرخ بهره حتی اگر فعالیت های اقتصادی رو به شکل قابل توجهی کند بکند ، متوقف نخواهد شد.

بعد از صحبت های اعضا ، نظرات فعالان مقداری تغییر کرد و انتظارات برای افزایش 75 نقطه ای نرخ بهره در جلسه بعدی مقداری افزایش یافت و درکنار اون بازده اوراق ایالات متحده هم دوباره شاهد رشد بود بازده 2 ساله دوباره بالای 3 درصد قرارگرفت.

به طور کلی برخلاف انتظارات بازار توی هفته گذشته ، این دو مقام فدرال رزرو بر اهمیت جنگ با تورم و قرار گرفتن در اولویت اول اشاره کردند که اهمیت خروجی CPI  در هفته آینده ( 10 آگوست) به شدت مهم تر از همیشه میکنه.

 

داده های بازار کار ایالات متحده

در روز سه شنبه اطلاعات مربوط به پوزیشن های کاری باز (میزان فضای خالی برای اشتغال) منتشر شد که عدد 10.698 میلیون رو به ثبت رساند. در مقایسه با ماه می که این شاخص حدود 11 میلیون پوزیشن کار آزاد رو نشون میداد و در مقایسه با پیش بینی هم کاهش زیادی رو داشت.

در روز پنجشنبه آمار مربوط به مدعیان جدید بیکاری در هفته گذشته منتشر شد که مثل سایر داده های بازار کار در طی هفته های گذشته خبر از اروم شدن بازار کار میداد. (همونطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید.)

انتظارات برای دو داده مهم دیگه که از اهمیت بسیار بیشتری برخوردارند یعنی نرخ بیکاری و اشتغال غیر کشاورزی مثل سایر داده های بازار کار کاهشی بود که هردوی این داده ها به شدت بازار رو در روز جمعه تحت تاثیر قرار دادند و برخلاف انتطارات عمل کردند و به نظر میرسه که بلوف زنی های پاول درمورد اقتصاد ادامه دار خواهد بود .

همونطور که در تصویر بالا میبینید شاهد رشد چشمگیری در میزان اشتغال طی ماه گذشته بودیم که فوق العاده دور از انتظارات بود و همچنین شاهد کاهش نرخ بیکاری با نرخ 0.1 درصدی بودیم. درکنار داده های فوق العاده مهم بالا که باعث جهش حرکت دلار نسبت به سبد 6 ارز دیگر شد و بازده اوراق که به شدت افزایش داشت و اسپرد یا تفاوت بازده اوراق 2 و 10 ساله به شدت افزایش پیدا کرد. (از جمله ایندیکاتورهای لید که نشون دهنده رکود اقتصادی در ادوار گذشته بوده)

 

مشاهده کردیم که میزان حقوق ساعتی کارمندان نیز افزایش داشته است. (تصویر مربوط به دستمزد در پایین قابل مشاهده است)

به طور کلی این داده ها باعث شد تا برخلاف نگرانی ها که افزایش نرخ های بهره و قیمت ها ممکن بود به بازار کار ضربه بزنه ،سنتیمنت بازار به طور چشمگیری برای افزایش نرخ بهره در جلسه بعدی تغییر کنه.

باتوجه به داده های اقتصادی این هفته و داغ بودن فوق العاده زیاد بازار کار ، دست فدرال رزرو برای جنگ با تورم بسیار باز خواهد بود .

 البته باید توجه داشته باشیم که تا جلسه بعدی زمان زیادی باقی مانده و داده های اقتصادی مهمی از جمله داده های تورمی منتشر خواهد شد که ممکن سنتیمنت و انتظارات بازار رو تحت تاثیر خودش قرار بده.

 اما باید در نظر داشته باشیم که انتظارات مربوط به افزایش نرخ بهره در روز جمعه به شدت تغییر کرد و سنگینی انتظارات به سمت افزایش 75 نقطه ای نرخ بهره حرکت کرد.

 

ورود غول مدیرت سرمایه (بلک راک) به بازار کریپتو

BLACK ROCK ، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی در جهان که حدود 10 تریلیون دلار دارایی دارد با همکاری کوین بیس پرمیوم امکان سرمایه گذاری مستقیم در رمزارزها رو برای سرمایه گذاران نهادی فراهم میکند.

لری فینک (مدیرعامل بلک راک) که چهره شناخته شده ای در ایالات متحده محسوب می شود و به عنوان یکی از قدرتمندترین چهره های اقتصادی سیاسی در امریکا شناخته میشود به عنوان مدیر عامل این شرکت به بازار رمز ارزها چراغ سبز نشون داده.

از این خبر میشه اینجوری برداشت کرد که دارایی های دیجیتال درحال پیدا کردن سهم خود در بازارهای مالی هستند درحالی که شایعات مختلفی مثل سایر سایکل های قبلی مبنی بر نابودی کریپتو شنیده میشود و ورود چنین مارکت میکرهایی در بازار کریپتو میتونه به اعتبار این دارایی ها به شدت اضافه کنه و احتمال ورود سرمایه های نهادی سنگین در سایکل های رشد اقتصادی بعدی رو افزایش بده.

تشکر بسیار زیاد از رفقایی که به مطالعه شماره 4 هفته نامه پرداختند ، ارزوی معاملات خوبی رو در هفته آینده براتون دارم و امیدوارم از مطالب اشاره شده در این مقاله راضی باشید. پرسود باشید.

 

این مقاله توسط دانشجویان دانشکده ی بازار گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نگارش یافته است و گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی نسبت به کلیه ريسك ها، تصمیمات، برداشت ها و اقدامات شما عزیزان، سلب مسئولیت می نماید و مسئولیت یا پاسخی برای معاملات دوستان نخواهد داشت.
در گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی دوره های مختلفی وجود دارد که می توان به کتاب بازاریابی در رکود، آموزش مدیریت سرمایه، دوره جامع ارزهای دیجیتال، دوره رایگان آشنایی با ارزهای دیجیتال، دوره معامله گری در بازارهای مالی، آموزش صرافی کوکوین  و تحلیل بازارهای مالی و پیش بینی اقتصاد 1401  اشاره کرد.
مقالات گروه سرمایه گذاری مهدی رجبی در دسته بندی های تحلیل ارز دیجیتال، تحلیل اتریوم، تحلیل آلت کوین ها، تحلیل بیت کوین، تحلیل ریپل، تحلیل دوج کوین است.

کلمات کلیدی:

نظرات

محمد زارعی
2 ماه پیش
سلام عرفان جان خدا قوت دمتم گرم  عالی بود اگه امکانش هست واسه امثال من یکمی ربط آمارها رو با بازار بیشتر باز کنی مثلا اینکه اگه شاخص بخش اشتغال کشاورزی افزایش پیدا کنه چی میشه که باعث افزایش قدرت دلار در مقابل دیگر ارزها میشه ممنون ازت واقعا زحمت کشیدی
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
محمد جان یک نکته ای میگم بعدش حتما یه بار دیگه مقاله و بخش اشتغال رو مخصوصا مطالعه کنی ، به طور کامل وضعیت دستت میاد .
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
«هر شاخص و یا داده ای که باعث دادن ازادی عمل به فدرال رزرو بشه جهت افزایش نرخ های بهره سبب افزایش ریسک گریزی بازار و درنهایت کاهش قیمت بازارهای نقدی از جمله کریپتو میشه»
پاسخ دهی
یگانه
2 ماه پیش
تشکر و دستمریزاد عالی بود
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
خداروشکر مرسی ازتون
پاسخ دهی
میلاد سعیدی
2 ماه پیش
مهشر بود  دمت گرم .لذت بردم .
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
میلاد عزیزمی
پاسخ دهی
مهدی رجبی
2 ماه پیش
به به برم بخونم و بعد استوری کنم.
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
استاد عشق :) 
استاد خبر از جراحیتون بدید که ما منتظریم ایشالله به راحتی انجام بشه
پاسخ دهی
پشتیبان سایت
2 ماه پیش
سلام و عرض ادب، آقا مهدی به وجود عزیزان مهربانی چون شما همیشه می بالد.متشکریم از محبت همیشگی شما
پاسخ دهی
مجید صفری
2 ماه پیش
عرفان جان درود بر شما که انقد شفاف و دقیق توی رصد بازار کمکمون میکنی. یه توضیح مختصر درباره تفاوت services pmi و non-manufacturing pmi بدی ممنون میشم.
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
مجید جان لطف داری رفیق ، خداروشکر که کمکتون میکنه.
در رابطه با این دو تا آمار باید خدمتت بگم که جمع آوری و انتشارشون توسط دو تا موسسه متفاوت انجام میشه و جامعه آماری متفاوتی نسبت به هم دارن
پاسخ دهی
عرفان پریسائی
2 ماه پیش
مثل تعداد افرادی که نظر سنجی میکنن ولی در کل برای برداشت و تحلیل از داده تو یه راستا عمل میکنن و تو دیدگاه کلی تغییر چندانی ندارن ، تا به اینجای مطالعات به این نتیجه رسیدم ، اگر به نکته مهمی در ادامه بهش برخوردم حتما خدمتتون اعلام میکنم.
پاسخ دهی
مجید صفری
2 ماه پیش
ممنونم ازت عرفان عزیز
پاسخ دهی